İçeriğe geç
AnasayfaMakalelerBoşanma ve Aile HukukuÇekişmeli Boşanma Davası Nedir? Nasıl Açılır?

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir? Nasıl Açılır?

  çekişmeli boşanma davası nasıl açılır

  Günümüzde en yaygın görülen dava türlerinden biri de boşanma davalarıdır. Türk Medeni Hukuku’na göre anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası olmak üzere 2 tür boşanma davası bulunmaktadır. Bu yazımızda çekişmeli boşanma davası nedir, çekişmeli boşanma davası nasıl açılır ve çekişmeli boşanma davasında avukat tutmanın önemi hakkındaki genel bilgileri sizler ile paylaşacağız.

  Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

  Taraflardan birinin ya da her ikisinin boşanma ya da boşanma sonucunda gerçekleşen şartları konusunda anlaşma sağlayamadığı durumlarda çekişmeli boşanma davası açılır. Kısacası aşağıdaki durumlar söz konusu olduğunda çekişmeli boşanma davası açılmaktadır;

  • Taraflardan biri boşanmak istiyor diğeri istemiyor ise
  • Taraflar boşanmanın hukuki sonuçlarında anlaşamıyor ise(nafaka, velayet, tazminat, mal rejimi v.b)

  çekişmeli boşanma davası açılabilir.

  Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

  Taraflardan biri kendi ikametgahının bulunduğu yahut eşiyle birlikte son 6 aydır oturduğu aile konutunun bulunduğu yerdeki şehrin aile mahkemesine giderek dava dilekçesi vermek suretiyle çekişmeli boşanma davası açabilir. Ancak dilerse bir boşanma avukatına vekâlet vererek de kişi boşanma davasını açabilir. Böylece boşanma süreci resmi olarak başlamış olur. Dava dilekçesi verildikten sonra mahkeme davalı eşe boşanma davasının açıldığına dair tebligat yapar. Boşanma davası açan tarafın ispat yükümlülüğü vardır. Yani davacı taraf boşanma nedenini mahkemeye ispat etmekle yükümlüdür.

  Boşanması Davası Sebepleri Nelerdir?

  Boşanma davası sebepleri özel ve genel olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

  Özel boşanma sebepleri;

  • Zina (Aldatma)
  • Hayata Kast Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış
  • Haysiyetsiz Yaşam Sürme ve Suç İşleme
  • Akıl Hastalığı
  • Terk

  Genel boşanma sebepleri;

  • Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması
  • Ortak Hayatın Çekilmez Hale Gelmesi
  • Şiddetli Geçimsizlik
  • Fiili Ayrılık

  Boşanma davasını açacak olan taraf, boşanma sebebini yanlış bir sebebe dayandırdığı takdirde davayı kaybedecektir. Buna bağlı olarak boşanma davasının sebebini doğru saptamak önem arz etmektedir.

  Çekişmeli Boşanma Davası Hangi Mahkemede Açılır?

  Çekişmeli boşanma davası Aile Mahkemesinde açılmaktadır. Ancak tarafların bulunduğu  yerde Aile Mahkemesi yok ise çekişmeli boşanma davasına bakacak görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi olacaktır.

  Çekişmeli Boşanma Davası Aşamaları Nelerdir?

  Boşanma dava dilekçesi ile çekişmeli boşanma davası açıldıktan sonra dava dilekçesinin davalıya tebliğ edilmesi ile dilekçeler aşaması başlar. Dilekçeler aşamasının tamamlanması sonrası mahkeme tarafından düzenlenen tensip zaptı ile ön inceleme duruşmasının günü belirlenir ve taraflara ya da tarafların boşanma avukatlarına duruşma günü tebliğ edilir. Daha sonra ön inceleme aşamasına geçilir. Ön inceleme duruşmasında taraflar tanıkları ve delillerini bildirmek üzere mahkemeden süre talebinde bulunurlar. Böylece boşanma davasında tahkikat aşamasına geçilmiş olur. Bu aşamada tanıklar dinlenir, toplanan deliller incelenir ve taraflar iddia ve savunmalarını ispatlamaya çalışır. Dosyanın bilirkişiye gitmesi gerekiyorsa dosya bilirkişiye gider ve bilirkişi raporu hazırlanır. Son olarak boşanma davasında hüküm aşamasına geçilir. Bu aşamada mahkeme son değerlendirmelerini yapar ve nihai kararı verir.

  Çekişmeli Boşanma Davası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  Boşanma davası açabilmek için boşanma dava dilekçesinin hazırlanmış olması gerekir. Bu dilekçeye nüfus cüzdanı fotokopisinin eklenmiş olması gerekmektedir. Davanın ilerleyen aşamalarında delil ve tanık listesi eklenecektir. Dava anlaşmalı olarak açılacak ise belgeler evraklar arasında anlaşmalı boşanma protokolü de olması gerekmektedir. Boşanma davasını açacak olan taraf saymış olduğumuz belgeler ile birlikte adliyenin içinde yer alan tevzi bürosuna başvuracaktır. Gerekli belgeler tevzi bürosuna teslim edilip harçlar ödendiği takdirde çekişmeli boşanma davası açılmış olacaktır.

  Çekişmeli Boşanma Davasında İlk Duruşma Ne Zaman Olur?

  Tarafların uzlaşma sağlayamadıkları çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanma davalarına göre çok daha uzun sürmektedir. Boşanma dava dilekçesinin mahkemeye sunulmasının ardından en az 2-3 ay sonra ilk duruşma olur.

  Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

  Çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanma davalarına göre çok daha uzun sürmektedir. Ancak ortalama bir süre belirtmek gerekirse çekişmeli boşanma davaları 1,5-2 yıl arasında sonuçlanmaktadır.

  Çekişmeli Boşanma Davası Anlaşmalı Boşanma Davasına Dönüşebilir Mi?

  Daha önceki yazılarımızda da vurguladığımız gibi çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanma davalarına göre çok daha uzun sürmektedir. Haliyle de bu uzun süreçte eşler boşanma ve boşanmanın sonuçları konusunda anlaşmaya varabilirler. Bu durumda taraflar aralarında bir anlaşmalı boşanma protokolü hazırlarlar. Taraflar bu anlaşmalı boşanma protokolünü imzalayarak çekişmeli boşanma davasının devam ettiği mahkemeye sunarlar ve böylece anlaşmalı olarak kısa sürede boşanabilirler.

  Çekişmeli Boşanma Davalarında Avukat Tutmak Zorunlu Mudur?

  Öncelikle boşanma davalarında avukat tutmanın zorunlu olmadığını belirtmek isteriz. Halk arasında her ne kadar boşanma avukatı olarak bilinse de hukukumuzda boşanma avukatı ya da ceza avukatı gibi ayrımlar söz konusu değildir. Ancak bazı avukatlar ceza davalarında daha tecrübeli oldukları için ceza avukatı, boşanma davalarında başarılı olduklarından boşanma avukatı şeklinde bilinmektedirler. Ön açıklamayı yaptıktan sonra sorumuza dönecek olursak boşanma davası için avukat tutmanın zorunluluğu yoktur. Buna karşın boşanma süreci avukat ile takip edilmediğinde ilerleyen zamanlarda hak kayıpları ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple özellikle boşanma davalarında nafaka, velayet ve mal paylaşımı gibi durumlarda mağduriyet yaşanmaması için alalında uzman en iyi avukat ile dava sürecinin yönetilmesini tavsiye ederiz. Özellikle Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi yoğun nüfusa sahip büyük şehirlerde boşanma davaları daha sık açılmaktadır.

  Ücretli danışmanlık veya avukatlık hizmeti almak için Hazar Hukuk Bürosu ile iletişim kurabilirsiniz. Avukat Feyza Hazar Bursa’da müvekkillerine boşanma davalarında avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

  0537 925 38 39

  AVUKAT FEYZA HAZAR

  HAZAR HUKUK BÜROSU