Ağır Ceza Davaları

Ceza davası şüphesiz, avukata en çok ihtiyaç duyulan dava türüdür. Çünkü ceza davaları doğrudan bireylerin özgürlüklerini etkilemektedir. Ceza yargılaması sürecinde sanığın savunmasını kendisinin yapması çok zordur. Bu noktada haklarınızı savunacak ceza hukuku alanında çalışan bir avukat ile çalışmak doğru tercih olacaktır.

Avukat Feyza Hazar

Bursa en iyi ağır ceza avukatı

Avukata en çok ihtiyaç duyulan dava türü kanaatimizce ceza davalarıdır. Çünkü ceza davaları doğrudan bireylerin özgürlüklerini etkilemektedir. Ceza mahkemelerinde yargılanan kişilerin haklarını savunacak bir avukat ile çalışmaları doğru tercih olacaktır. Ceza hukuku kapsamında ağır ceza davaları ile ilgilenen bir avukat; müvekkillerini etkin, dinamik, sır saklama yükümlülüğüne uygun bir anlayışla temsil edecektir.

Bursa’da avukatlık yapan avukat Feyza HAZAR, çalışmalarını ağır ceza davaları üzerinde yoğunlaştırmış ve Bursa başta olmakla beraber Bursa’nın İnegöl, Mustafakemalpaşa, Gemlik, İznik, Yenişehir, Orhaneli, Orhangazi gibi bir çok ilçesinde müvekkillerine ceza hukukunda hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.

Ağır Ceza Davalarında Avukat Hangi Suçlara Bakar?

Ağır Ceza davalarında avukat;

 • Kasten Adam Öldürme
 • Taksirle Ölüme Neden Olma
 • Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Yaralama
 • Uyuşturucu Madde Ticareti ve İmal
 • Uyuşturucu Madde Kullanma ve Bulundurma
 • Cinsel İstismar
 • Cinsel Saldırı
 • Nitelikli Dolandırıcılık
 • İrtikap
 • Zimmet
 • Resmi Belgede Sahtecilik
 • Yağma (Gasp)
 • Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar
 • Terörle mücadele kapsamına giren suçlar (propaganda yapma, örgüt üyeliği vb.)

suçlarına bakmaktadır. 

Ağır Ceza Avukatı Nedir?

Çalışmalarını ceza hukuku alanında yoğunlaştırmış ve genellikle ağır ceza davalarına giren avukatlara halk dilinde ağır ceza avukatı denmektedir. Hukuk mevzuatımızda ceza avukatı ya da ağır ceza avukatı adında bir avukatlık dalı belirtilmemiştir. Fakat bazı avukatlar sadece ceza hukuku alanında çalışmaları sebebiyle halk arasında ağır ceza avukatı olarak anılırlar.

Ceza davası süreci bireylerin özgürlüklerini etkiledikleri için zorlu ve stresli bir süreçtir. Bu sebeple, ceza davalarında bir avukattan destek almak haklarınızın etkili bir biçimde savunulması açısından faydalı olacaktır. Bursa’da faaliyet gösteren avukat Feyza Hazar çalışmalarını ceza hukuku alanında yoğunlaştırmış olup müvekkillerine cezai süreçlerinde hukuki destek vermeye devam etmektedir.

Ceza Davasında Avukat Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ceza davasını takip edecek bir avukat bulmak için kişiler internet aracılığıyla arama yapmaktadır. Ancak kişiler bu hususta arama yaptığında doktorlarda olduğu gibi çeşitli sitelerde tavsiye ya da yorumlar bulamaz. Çünkü avukatlarda reklam yasağı mevcuttur. Konuştuğunuzda size güven veren, sorularınıza cevap verebilen, sizi ve haklarınızı savunabileceğine inandığınız avukat sizin için doğru avukattır. Ancak ceza davanızı takip edecek bir avukat arıyorsanız, ceza davanızda avukatınızı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı özellikler konusunda tavsiye vermemiz mümkündür;

 • Avukatın, görüştüğünüz konuda bilgili olmasına ve sorduğunuz sorulara cevap verebiliyor olmasına dikkat etmeniz gerekir. 
 • Vekalet vermeyi düşündüğünüz avukatın web sitesini, makalelerini ve yapmış olduğu çalışmaları incelemek, avukat hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.
 • Avukatla telefonda görüşerek anlaşmanız sizin için doğru olmayacaktır. Avukatınız ile mutlaka yüz yüze görüşmeniz gereklidir. Çünkü avukatınızın kişisel özelliklerini en iyi yüz yüze görüşerek anlayabilirsiniz. Sizi ağır ceza davanızda temsil etmesini istediğiniz avukat; iletişim becerisi yüksek, kendini düzgün ifade edebilen ve aynı zamanda davanızda sizi ve haklarınızı en güzel şekilde savunabileceğine inandığınız ve güvendiğiniz kişi olmalıdır.
 • Çalışmayı düşündüğünüz avukatın size duymak istediğiniz şeyleri değil, gerçekleri söylediğinden emin olmanız gerekir. Avukat, davanın riskleri ve masrafları konusunda sizi doğru şekilde bilgilendirmeli ve gerçekçi olmalıdır.
 • Vekalet vermeyi düşündüğünüz avukat, davanız hakkında hiç bir detay sahibi değilken davanızın kesin kazanılacağına yönelik garantici tavırlar sergilediği ve taahhütler verdiği takdirde bu tarz avukatlarla çalışmanız doğru olmayacaktır. Çünkü iyi bir avukat detayları öğrenmeden önce, size garantici tavırlar sergileyip taahhütler vermeyecektir.
Bursa en iyi ceza avukatı

Ceza Davalarında Avukat Nasıl Çalışır?

Ağır ceza davalarına bakan bir avukatının en temel görevi müvekkillerinin ceza yargılaması sürecinde adil yargılanmasını sağlamaktır. Bununla beraber ağır ceza davalarına bakan avukat; müvekkiline yönelik suçlamaları ortadan kaldırmak yahut azaltmak konusunda gereken tüm araştırmayı ve çalışmayı yapmaktadır.

Ceza davasında avukat soruşturma aşamasından başlayarak kovuşturma aşamasının sonuna kadar müvekkillerinin davasını takip etmektedir. Müvekkilinin aleyhine bir karar çıkması durumunda; istinaf ve temyiz kanun yoluna başvurarak aleyhe çıkan kararın bozulmasını sağlamaktadır.

Ağır Ceza Davalarında Avukat Tutmak Zorunlu Mudur?

Asliye Ceza mahkemelerinde ve Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen davalarda avukat tutmak zorunlu değildir. Ancak ağır ceza davası sonucunda verilecek hüküm, bireyin doğrudan özgürlük alanını etkileyeceği için kişinin kendisini avukat ile temsil ettirmesi menfaatine olacaktır. Aksi halde geriye dönmesi imkansız olan zararlar doğabilecektir. Bu nedenle ceza mahkemelerinde yargılanan bir kişinin cezai sürecinin en iyi şekilde takip edilmesi için ceza davalarında tecrübe sahibi bir avukat tercih edilmelidir.

Ağır Ceza Avukatının Görevi Ne Zamana Kadar Sürer?

Ağır ceza avukatının görevi, takip etmiş olduğu davanın karara çıkıp kararın kesinleşmesi ile son bulur. Avukat, karar kesinleşinceye kadar davayı takip etmekle yükümlüdür. Yerel mahkemede müvekkil aleyhine bir karar verildiği takdirde avukat, istinaf aşamasını ve sonrasında temyiz aşamasını da yürütmek zorundadır. Ancak aksine anlaşma yapılması da mümkündür.

Soruşturma aşamasında ise avukatlık görevi, sadece soruşturma aşaması için yapılmaktaysa soruşturma sona erdiği takdirde ceza avukatının görevi de sona ermektedir.

Bursa Ağır Ceza Davası Avukat Ücreti Nedir?

Avukatların, her yıl Türkiye Barolar Birliği tarafından yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesinde belirlenen resmi tarifeye göre avukatın asliye ceza davalarında 17.900 TL, ağır ceza davalarında 29.800 TL’nin altında avukatlık ücreti alması yasaktır. Bununla birlikte ceza davalarında avukat ücretinin bir üst limiti bulunmamaktadır. Ceza davaları avukat ücretine ilişkin detaylı yazımızı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Türkiye Barolar Birliği avukatlık asgari ücret tarifesinin yanı sıra her avukatın bağlı olduğu baro tarafından yıllık olarak tavsiye niteliğinde avukatlık ücret tarifesi yayımlanmaktadır. Bursa Barosu’nun 2023-2024 yılına ilişkin belirlediği tavsiye niteliğinde avukatlık ücret tarifesinde; Bursa’da ceza davaları avukat ücreti; sanık müdafi olarak ağır ceza mahkemelerinde 35.600 TL, asliye ceza mahkemelerinde 25.300 TL olarak belirlenmiştir. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi bu söylenen fiyatlar tavsiye niteliğindedir ve avukatın bu fiyatların altında ya da üstünde bir ücret almasında sakınca yoktur. Ancak her durumda Türkiye Barolar Birliği tarafından 2023-2024 yılında yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesine göre, avukatın asliye ceza mahkemelerinde görülen ceza davalarında 17.900 TL’nin altında, ağır ceza mahkemelerinde görülen ceza davalarında 29.800 TL’nin altında bir ücret alması yasaktır.

Bursa Ağır ceza avukat ücreti
Bursa Ağır ceza avukat ücreti

Bursa Barosu’nun tavsiye niteliğindeki avukatlık ücret tarifesidir.

Burada belirtilen ücretler  Bursa Barosu tarafından yayınlanmış tavsiye niteliğinde avukatlık ücretleridir. Avukatın, mensubu olduğu baro tarafından belirlenen bu tavsiye niteliğindeki ücretlerin altında iş ve dava almasına engel bir durum yoktur. Bu sebeple çalışmayı düşündüğünüz avukat ile iletişime geçerek ücret bilgisini kendisinden öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

Ücretli danışmanlık veya avukatlık hizmeti almak için Hazar Hukuk Bürosu ile iletişim kurabilirsiniz. Avukat Feyza Hazar Bursa’da müvekkillerine ceza davalarında avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

0537 925 38 39

AVUKAT FEYZA HAZAR

HAZAR HUKUK BÜROSU

Önceki İçerikAvukat Feyza Hazar: Çalışma Alanlarımız
Sonraki İçerikAnlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği*2024