Boşanma Davalarında Avukat Nasıl Seçilir?

Boşanma Davasında Avukatın Önemi

Kişi için en iyi avukat karşılıklı düzgün iletişim kurabileceği avukattır. Çünkü boşanma davaları çok uzun sürebilen dava çeşitlerindendir. Özellikle çekişmeli boşanma davaları bazen 3-4 yıl gibi uzun bir süreçte sonuçlanmaktadır. Bireyler bu süreçte boşanma davasını takip eden avukat ile sürekli iletişim halinde olacaktır. Bu sebeple tarafların düzgün iletişim kurabileceği bir avukat ile çalışması oldukça önemlidir.

Boşanma davası açmak isteyen kişi boşanma davasını takip edecek bir avukat arıyorsa öncelikle çalışmayı düşündüğü avukattan randevu talebi oluşturmalıdır. Bu noktada önemle belirtmek gerekir ki çalışmayı düşündüğünüz avukat ile yüz yüze görüşmeniz çok önemlidir. Çünkü boşanma davası sürecinde avukat ile dava hakkında oldukça sık iletişim halinde olmanız gerekecektir. Sizi en iyi şekilde temsil edeceğine inandığınız boşanma davanızı takip edecek avukatı yüz yüze görüşerek seçmeniz daha doğru olacaktır. Boşanma davanızı takip edecek avukatı seçerken avukatınızın web sitesini, hakkındaki yorumları, makalelerini ve çalışmalarını incelemek çalışmayı düşündüğünüz avukat hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Boşanma Hukukunda Avukatın Çalışma Alanı Nedir?

Avukatlıkta doktorlukta olduğu gibi bir alan ayrımı yoktur. Örneğin bir göz doktoru dahiliye bölümündeki bir hastayı muayene edip ameliyat yapamaz. Ancak boşanma davalarına bakan bir avukat ceza davaları, iş davaları.. gibi tüm davalarda avukatlık yapabilir.

Yine de belirtmekte fayda vardır ki çoğu avukat tüm davalara baksa da bazı avukatlar sadece belirli davaları almayı tercih eder ve doğal olarak o alanda tecrübe edinmiş olurlar. Boşanma ve aile hukukuna ilişkin davalarda tecrübe edinen bir avukat Medeni Hukuka ilişkin tüm davalarda avukatlık hizmeti verebilir. Bu davaları kısaca sıralayacak olursak; çekişmeli boşanma davası, anlaşmalı boşanma davası, velayet davası, nafaka davası, mal rejimi davası, tazminat davası, iddet müddetinin kaldırılması davası, evlat edinme davası, babalık davası, soybağının reddi davası v.b. davalarda aile ve boşanma hukukunda tecrübe edinmiş bir avukat avukatlık hizmeti verebilir.

Boşanma Davasında Avukat Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Boşanma davalarında avukat tavsiyesi aramak için kişiler internet aracılığı ile arama yapmaktadır. Kişiler bu hususta arama yaptığında doktorlarda olduğu gibi çeşitli sitelerde tavsiyeler ya da yorumlar bulamaz. Çünkü avukatlarda reklam yasağı mevcuttur. Ancak kişilerin boşanma davasını takip edecek avukatı bulabilmesi adına çalışacağı avukatın sahip olması gereken bazı özelliklerden bahsetmemiz mümkündür;

  • Boşanma davalarında avukat tavsiyesi olarak ilk olarak şunu söylemek mümkündür. Görüştüğünüz avukat sizinle etkili bir iletişim kurmalı ve sorduğunuz sorulara açıkça cevap verebiliyor olmalıdır.
  • Çalışmayı düşündüğünüz avukat size sonuç vaat etmemelidir. Çünkü avukatlar savunma mercii olup karar mercii değildir. Eğer sonuç vaat eden bir avukat ile görüştüyseniz bu tarz avukatlar ile çalışmanızı tavsiye etmiyoruz.
  • Boşanma davalarında avukat tavsiyesi olarak bir diğer söyleyebileceğimiz şey görüştüğünüz avukatın size konuşması ile verdiği güvendir. Eğer görüştüğünüz avukata güven duyduysanız ve davanızda sizin için en iyi savunmayı yapacağına inanıyorsanız bu kişi sizin için doğru bir avukat olacaktır. Bu sebeple boşanma davanızı takip edecek olan avukat ile yüz yüze görüşmenin önemini tekrar vurgulamak gerektiğine inanıyoruz.

Ücretli danışmanlık veya avukatlık hizmeti almak için Hazar Hukuk Bürosu ile iletişim kurabilirsiniz. Avukat Feyza Hazar Bursa’da müvekkillerine boşanma davalarında avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

0537 925 38 39

AVUKAT FEYZA HAZAR

HAZAR HUKUK BÜROSU

Önceki İçerikHükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB) Nedir?
Sonraki İçerik2024 Yılı Ceza Davası Avukat Ücreti