İçeriğe geç
AnasayfaGenelNasıl Avukat Olunur? Avukatlar Ne İş Yapar?

Nasıl Avukat Olunur? Avukatlar Ne İş Yapar?

  avukat nasıl olunur

  Kelime olarak ‘Avukat’ sözcüğü Latince kökenlidir ve mahkeme huzuruna çağrılan tanık ya da savunucu anlamına gelmektedir. Günümüzde ise dünya üzerindeki tüm avukatlar gerçek ve tüzel kişilerin haklarını yargı önünde savunan, bu kişilerin hukuki ve yasal işlerini takip edip yol gösteren kişilerdir. Özellikle büyük şehirlerde pek çok konuda kişiler kendilerini yargıyı ilgilendiren konularda bulabilirler. Bu nedenle de Bursa, İstanbul ya da Ankara gibi büyük şehirlerde kişiler yaşadıkları sorunları bir avukat yardımı ile çözüme kavuşturmak isterler.

  Avukat Nasıl Olunur? 

  Ülkemiz üniversitelerine bağlı olan 4 yıllık herhangi bir hukuk fakültesini bitirmiş olan, 1 yıllık avukatlık stajını tamamlayan ve ardından avukatlık ruhsatını alan kişiler avukat olmaktadır.

  Avukatlık Stajı Nasıl Yapılır?

  Avukatlık stajı bir yıllık süre içerisinde yapılır. Bu sürenin ilk 6 ayı mahkemelerde kalan 6 ay ise bir avukat yanında tamamlanır.  Avukat yanında tamamlanan bu 6 aylık sürenin geçerli olabilmesi için yanında staj yapılan avukatın baroya kayıtlı olması ve en az 5 yıllık iş deneyiminin olması gerekmektedir.

  Avukatlık Mesleğinde Branşlaşma Var Mıdır?

  Ülkemiz hukuk sistemi 1136 sayılı avukatlık meslek kanuna göre avukatlar her türlü davada müvekkillerini savunabilirler. Bu nedenle ülkemiz yasalarına göre avukatlık mesleğinde herhangi bir şekilde branşlaşma söz konusu değildir. Ancak toplum içerisinde bazı avukatlar belli başlı davalarda başarılı sonuçlar elde ettiklerinden dolayı boşanma avukatı, ceza avukatı, gayrimenkul avukatı şeklinde tanınabilmektedirler. Fakat bu tanım hukuki olarak doğru bir tanımlama değildir.

  İyi Bir Avukatta Olması Gereken Özellikler

  Avukat olmak için yerine getirilmesi gereken şartları yukarıda sıralamıştık. Ancak tüm bunlar iyi bir avukat olmak için yeterli değildir. Tüm bunların yanı sıra avukat olmayı düşünen kişinin; yüksek problem çözme becerisi, doğru analiz gücü, hitabet yeteneği, etkili dinleme ve yüksek iletişim becerilerine sahip olması, sabırlı olması ve aynı zamanda atılgan olması önemlidir.

  Avukatlar Nerelerde Çalışabilir? 

  Kısaca söylemek gerekirse ülkemizdeki avukatların çalışma alanları şu şekildedir;

  • Hukuk büroları
  • Özel şirketlerin hukuk departmanları
  • Kamu kurumları

  Avukatlar Ne İş Yapar? 

  Avukatlar gerçek ya da tüzel kişilerin haklarını savunan ve aynı zamanda her türlü hukuki ve yasal süreçte yol gösteren kişilerdir. 1136 sayılı avukatlık meslek kanuna göre avukatlar kamu hizmeti ve serbest meslek olarak hizmet verebilmektedir. Avukatların genel olarak yaptıkları iş ve işlemler şunlardır;

  • Her türlü davanın takibi, yürütülmesi ve sonuçlandırılması
  • Talep edildiği takdirde hukuki görüş beyan edilmesi, yol gösterilmesi
  • Kurum ve kişiler arasında oluşabilecek anlaşmazlık ve uyuşmazlıklar için arabuluculuk hizmetleri
  • Sözleşme düzenlenmesi

  Ücretli danışmanlık veya avukatlık hizmeti almak için Hazar Hukuk Bürosu ile iletişim kurabilirsiniz. Avukat Feyza Hazar Bursa’da müvekkillerine avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

  0537 925 38 39

  AVUKAT FEYZA HAZAR

  HAZAR HUKUK BÜROSU