İçeriğe geç
AnasayfaMakalelerDilekçe ÖrnekleriSüre Tutum Dilekçesi Örneği*2024

Süre Tutum Dilekçesi Örneği*2024

  Süre Tutum Dilekçesi Örneği

  Süre Tutum Dilekçesi Nedir?

  Süre tutum dilekçesi, yerel mahkeme tarafından aleyhe verilen kararı bir üst mahkemeye taşımak amacıyla verilen dilekçedir. Süre tutum dilekçesi istinaf ya da itiraz kanun yoluna başvurma amacıyla, kararı veren mahkemeye sunulur.

  Ceza mahkemelerinde tefhim yani kısa kararın yüze karşı okunması ile süreler işlemeye başlar. Ancak kararın gerekçesi hemen yazılamayacağı için ayrıntılı istinaf ya da itiraz dilekçesi mahkemeye sunulamaz. İşte bu sebeple süre tutum dilekçesi mahkemeye sunulur. Buradaki amaç yerel mahkeme tarafından gerekçeli karar yazılana kadar sürenin işlememesi ve süre tutum dilekçesi ile beraber sürenin durmasıdır. Gerekçeli kararın yazılması ile birlikte ayrıntılı istinaf dilekçesi tekrar verilecektir. Her ne kadar süre tutum dilekçesi dense de süre tutum dilekçesi aslında bir istinaf ya da itiraz başvuru dilekçesi niteliğindedir.

  Aşağıda sizlerin faydalanması için süre tutum dilekçesi örneği yer almaktadır.

  Ceza Mahkemesi İstinaf Süre Tutum Dilekçesi Örneği

  BURSA BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ (..) CEZA DAİRESİ’NE

  Gönderilmek Üzere

  BURSA (..) AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NE

                                  DURUŞMA TALEPLİDİR.

  DOSYA NO                 :2024/… E.

  İSTİNAF EDEN

  SANIK                       : ……………

  MÜDAFİİ                   : Av. Feyza Hazar Apaydın

  KONU                       : İstinaf Kanun Yoluna Başvuru Süre Tutum Dilekçemizdir.

  AÇIKLAMA                 :

  Sayın mahkemenizin 2024/.. E. sayılı dosyasında ../../…. tarihinde müvekkilimiz aleyhine verilen mahkumiyet kararı usul ve yasaya aykırıdır. Bu sebeple tarafımızca istinaf kanun yoluna başvurma zorunluluğu gerekli olmuştur.

  Gerekçeli kararın tarafımıza tebliğinden sonra ayrıntılı istinaf gerekçelerimizi sunmak üzere  süre tutum dilekçemizi sayın mahkemenize sunuyoruz.

  SONUÇ ve TALEP   : Sayın mahkemenizin gerekçeli kararının tarafımıza tebliğinden sonra ayrıntılı istinaf gerekçelerimizi sunma hakkımızı saklı tutarak, müvekkilimiz hakkında verilen mahkumiyet hükmünün BOZULMASINI saygılarımızla vekaleten talep ederiz…/../….

  Sanık Müdafii
  Av. Feyza Hazar Apaydın
  (e-imzalıdır)

  Ceza Mahkemesi İtiraz Süre Tutum Dilekçesi Örneği

  BURSA (..) AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NE

  Gönderilmek Üzere

  BURSA (..) ASLİYE CEZA MAHKEMESİ’NE

  DOSYA NO                 :2024/… E.

  İTİRAZ EDEN

  SANIK                       : ……………

  MÜDAFİİ                   : Av. Feyza Hazar Apaydın

  KONU                       : Müvekkil hakkında verilen mahkumiyet hükmünün ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına karşı itiraz kanun yoluna başvuru süre tutum dilekçemizdir.

  AÇIKLAMA                 :

  Sayın mahkemenizin 2024/.. E. sayılı dosyasında ../../…. tarihinde müvekkilimiz aleyhine verilen mahkumiyet ve sonucunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı usul ve yasaya aykırıdır. Bu sebeple tarafımızca itiraz kanun yoluna başvurma zorunluluğu gerekli olmuştur.

  Gerekçeli kararın tarafımıza tebliğinden sonra ayrıntılı itiraz gerekçelerimizi sunmak üzere  süre tutum dilekçemizi sayın mahkemenize sunuyoruz.

  SONUÇ ve TALEP   : Sayın mahkemenizin gerekçeli kararının tarafımıza tebliğinden sonra ayrıntılı itiraz gerekçelerimizi sunma hakkımızı saklı tutarak, müvekkilimiz hakkında verilen mahkumiyet hükmünün ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının İTİRAZEN KALDIRILMASINI ve müvekkil hakkında BERAAT kararı verilmesini saygılarımızla vekaleten talep ederiz…/../….

  Sanık Müdafii
  Av. Feyza Hazar Apaydın
  (e-imzalıdır)

  Ücretli danışmanlık veya avukatlık hizmeti almak için Hazar Hukuk Bürosu ile iletişim kurabilirsiniz.

  0537 925 38 39

  AVUKAT FEYZA HAZAR

  HAZAR HUKUK BÜROSU